dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Flygtningelandsby fra 00'erne. Foto: Andreas Szlavik, Polfoto.

Regeringen opgiver flygtningelandsbyer

Flygtningelandsbyerne vil hæmme integrationen og blive fordyrende, lyder det fra udlændingeminister Inger Støjberg (V)
29. FEB 2016 6.16

Det bliver ikke til noget med flygtningelandsbyer i Danmark. Det fastslår udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) over for Jyllands-Posten.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regeringen-opgiver-flygtningelandsbyer

GDPR