dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Fred Tanneau, Ritzau Scanpix

Regeringen vil tilbyde 12-årige drenge gratis hpv-vaccine

Sundhedsministeren afsætter omkring 40 mio. kr. på finansloven til hpv-vaccination af drenge fra 12-års-alderen
29. AUG 2018 10.45

Regeringen foreslår, at alle drenge fra 12-års-alderen skal tilbydes gratis hpv-vaccine som forebyggelse til forskellige former for hpv-kræft. Derfor har sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) afsat 40 mio. kr. i finanslovsudspillet for 2019 og i årene derefter til at udvide vaccinationsordningen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regeringen-vil-tilbyde-12-rige-drenge-gratis-hpv-vaccine

GDPR