dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Regeringen vil udskyde moms og skat for små virksomheder

Også små og mellemstore virksomheder får nu en hjælpende hånd fra regeringen. Den har været stærkt efterspurgt.
16. MAR 2020 12.00

Regeringen vil udskyde moms og skat for små og mellemstore virksomheder. Det vil give 40 mia. kr. i likviditet, oplyser Skatteministeriet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regeringen-vil-udskyde-moms-og-skat-for-smaa-virksomheder

GDPR