dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Danske Regioner vil have sygeplejersker, der er ansat på ambulatorier, til at indgå i vagtplanen på sengeafsnit for at fastholde sygeplejerskerne. (Arkivfoto).
Henning Bagger, Ritzau Scanpix

Regioner vil fordele sygeplejerskernes weekendarbejde mere retfærdigt

Med Syddanmark som inspiration vil Danske Regioner lade sygeplejersker kende deres  vagtplan otte uger frem og undgå vagt oftere end hver tredje weekend.
4. DEC 2022 8.20

Danske Regioner lægger op til at ændre markant i vagtplanlægningen på sygehusene, så sygeplejersker, der til dagligt arbejder i ambulatorierne også får natte- og weekendvagter på sygehusenes sengeafdelinger. Det skriver Jyllands-Posten.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regioner-vil-fordele-sygeplejerskernes-weekendarbejde-mere-retfaerdigt

GDPR