dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

S-borgmestre vil sluse flygtninge ind på lavere løn

Socialdemokratiske borgmestre trodser partitoppen og foreslår at give flygtninge job til lavere startløn
9. MAR 2016 6.23

Flere socialdemokratiske borgmestre er nu indstillet på at sluse nogle af de mange nytilkomne flygtninge og indvandrere ind på det danske arbejdsmarked ved hjælp af en lavere startløn, skriver Berlingske. Borgmestrene trodser dermed partitoppen, som har afvist ideen om indslusningsløn.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/s-borgmestre-vil-sluse-flygtninge-ind-paa-lavere-loen

GDPR