dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Det er en smal kreds af partier, social- og boligminister Pernille Rosenkrantz-Theil har inviteret med til forhandlinger om handicapområdet. (Arkivfoto).
Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

SF ude af tilspidsede forhandlinger om handicapaftale

Nedskæringer og øget magtanvendelse blev grænsen for SF i handicapforhandlinger, og nu er partiet ude.
25. APR 2024 6.33

Forhandlinger om en ny aftale for handicapområdet spidser til, og onsdag aften er SF blevet smidt ud af forhandlingerne. Det melder partiets handicapordfører, Charlotte Broman Mølbæk, til Ritzau.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sf-ude-af-tilspidsede-forhandlinger-om-handicapaftale

GDPR