dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Skive får medhold i at tillade flere svin - selv med beskyttet eng tæt på

Øgede gyllemængder på en svinefarm vil godt nok påvirke en nærliggende eng negativt, men ikke give en 'mærkbar forringelse' af engens tilstand, vurderer Miljøklagenævnet.
30. NOV 2019 16.56

SKIVE: Miljøklagenævnet har i en formandsafgørelse givet Skive Kommune medhold i at tillade flere svin på og dermed mere gylle fra en lokal svinebedrift, selvom det betyder mere ammoniak, der kan præge en nærliggende naturbeskyttet eng negativt. Danmarks Naturfredningsforening havde klaget, men altså ikke fået medhold.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/skive-faar-medhold-i-at-tillade-flere-svin-selv-med-beskyttet-eng-taet-paa

GDPR