dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Skolepædagoger savner tid til faglighed

KORT NYT
7. AUG 2024 9.52

Mange skole- og fritidspædagoger mangler tid til at bruge deres faglighed optimalt, viser Bupls seneste vilkårsundersøgelse. Det skriver fagbladet Børn&Unge. På landsplan gælder det næsten hver fjerde skole- og fritidspædagog – og i flere kommuner næsten halvdelen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/skolepaedagoger-savner-tid-til-faglighed

GDPR