dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Slut med at kræve bøder for at have pilerensning

KORT NYT
27. FEB 2024 12.30

NÆSTVED: Anklagemyndigheden ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi erklærer nu Næstved Kommunes bødekrav mod to borgere, der bruger pilerens i stedet for offentlig kloak, som grundløs, da pileanlæggene ikke afgiver forurening, oplyser sn.dk.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/slut-med-at-kraeve-boeder-for-at-have-pilerensning

GDPR