dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sønderborg går til minister og KL om kalenderbestemt modregning

Kommunal utilfredshed med Ankestyrelsens fortolkning. Udbetaling den første og den sidste bankdag i samme måned friholder den efterfølgende måned for modregning.

SØNDERBORG: En afgørelse fra Ankestyrelsen får Sønderborg Kommune til at gå til KL og beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S), med hvad man finder en oplagt urimelighed på grund af kalendermæssige tilfældigheder. I den konkrete afgørelse skal en person have efterbetalt 90.000 kr., og kommunen skal gennemgå yderligere 17 sager for at se, om der også skal ske efterbetaling i dem.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/soenderborg-gaar-til-minister-og-kl-om-kalenderbestemt-modregning

GDPR