dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sprogindsats i børnehaven giver bedre resultater i skolen

Indsats for sproglig udvikling i børnehaven forbedrer skoleresultaterne for børn fra ressourcesvage familier, viser ny forskning.
1. DEC 2024 9.30

En sprogindsats i børnehaven har vist sig at have langvarige positive effekter både på børns sprog- og læsefærdigheder, deres matematikresultater og på deres trivsel. Effekterne ses hos børn med forældre med korte uddannelser. Det oplyser Rockwool Fonden. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sprogindsats-i-boernehaven-giver-bedre-resultater-i-skolen

GDPR