dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Sprogbarrieren afholder mange ukrainere fra at søge mod arbejdsmarkedet, siger beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S).
Philip Davali, Ritzau Scanpix

Stadig flere fordrevne ukrainere kommer i arbejde i Danmark

Antallet i arbejde stiger, men sprogbarrierer holder mange ukrainere fra at søge mod det danske arbejdsmarked, siger beskæftigelsesminister.
15. JUL 2022 10.51

I alt er 2.724 fordrevne ukrainere nu kommet i arbejde i Danmark. Det betyder, at antallet af ukrainere i arbejde er steget med 66 procent fra maj til juni, viser en opgørelse fra Beskæftigelsesministeriet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/stadig-flere-fordrevne-ukrainere-kommer-i-arbejde-i-danmark

GDPR