dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Stadig ingen endelig melding om ny formand for Folketinget

Fredag skal Folketinget vælge Præsidium med formand og fire næstformænd. Kun DF og SF har lagt sig helt fast på navne, mens V har et midlertidigt bud, og S og R lurepasser.
19. JUN 2019 6.07

FOLKETINGET: Det nye folketing holder sit første egentlige møde fredag. De nye medlemmer skal underskrive grundloven, og Folketinget skal vælge sin nye ledelse bestående af præsidiet med formand og fire næstformænd.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/stadig-ingen-endelig-melding-om-ny-formand-for-folketinget

GDPR