dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Stevns Kommune kræver ulovligt byggeri langs å fjernet

KORT NYT
27. DEC 2022 11.40

STEVNS: Ved Tryggevælde Å er der på 141 matrikler gennem flere år blevet opført en hel del ulovlige installationer som skure, terrasser og bådebroer. Det betyder, at omkring 30 borgere med bolig ned til åen kan se frem til et brev fra kommunen med beskeden om at få fjernet de ulovlige installationer på deres grund. Det skriver Sjællandske på baggrund af en rapport, som forvaltningen i Stevns Kommune har fået lavet og fremlagt til politisk behandling i Udvalget for Plan, Miljø og Teknik. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/stevns-kommune-kraever-ulovligt-byggeri-langs-aa-fjernet

GDPR