SYDDANMARK: Flere hundrede mails, som ifølge Statsforvaltningen viser, at en regionalt ansat medarbejder arbejdede ulovligt for den tidligere regionsrådsformand Carl Holst (V), og taler, som Carl Holst har fået udarbejdet af regionen, selvom de ifølge advokatfirmaet Kromann Reumert ikke har haft noget regionalt indhold, er ifølge Regions Syddanmarks egen vurdering ikke nok til at rejse krav om tilbagebetaling, skriver Fyens Stiftstidende.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.