
SYDDANMARK: På trods af øget efterspørgsel og stigende ventetid på gratis psykologhjælp til unge, har Region Syddanmark oplevet, at millioner til psykologhjælpen ikke er blevet brugt. I 2020 var der seks mio. kr. til overs, da kun 55 mio. kr. blev brugt ud af det 61 mio. kr. store budget. Det skriver TV Syd.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.