dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Det vil kræve nogle håndgribelige løfter overfor sygeplejerskerne om at rette op på mange års lønefterslæb, siger sygeplejerskeformand Grete Christensen.
Arthur J. Cammelbeeck, Ritzau Scanpix

Sygeplejersker udvider strejke for tredje uge i træk

Yderligere 215 sygeplejersker trækkes ud til konflikt. Især fertilitetsbehandling rammes.
27. JUL 2021 11.28

For tredje uge i træk drejer sygeplejerskerne på strejkeskruen og varsler yderligere 215 i strejke med virkning fra 25. august. De kommer oveni de 225, der blev varslet i sidste uge, og de 700 der blev varslet i forrige uge, samt de lidt under 5.000, der indledte strejken for fem uger siden.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sygeplejersker-udvider-strejke-for-tredje-uge-i-traek

GDPR