dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Per Zeidlers aktiviteter blev afdækket op til KV17.
Ernst van Norde, Ritzau Scanpix

Tidligere byrådsmedlem får et halvt års betinget for rufferi

Per Zeidler dømt for 73 gangbangs i tilståelsessag. Medtiltalt får samme straf.
16. MAJ 2019 14.38

SYDDJURS: Det syddjurske tidligere byrådsmedlem Per Zeidler og en 55-årig medtiltalt mand er ved Retten Randers idømt hver et halvt års betinget fængsel for rufferi. Samtidig får de to mænd konfiskeret 200.000 kr., svarende til den fortjeneste de har haft ved de seksuelle orgier.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tidligere-byrdsmedlem-fr-et-halvt-rs-betinget-for-rufferi

GDPR