dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Theresa Scavenius blev slået af Josephine Fock tilbage i 2020, da der var valg om posten som politisk leder for Alternativet. (Arkivfoto).
Philip Davali/Ritzau Scanpix

Tidligere lederkandidat opstiller for Alternativet i Nordjylland

Theresa Scavenius, der i 2020 var en del af lederkampen i Alternativet, opstilles nu for partiet til valget.
11. OKT 2022 9.35

Theresa Scavenius, der tilbage i 2020 forsøgte at blive politisk leder for Alternativet, stiller nu op som folketingskandidat for partiet. Det oplyser Alternativet. Hun er mandag aften blevet opstillet i Nordjyllands Storkreds.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tidligere-lederkandidat-opstiller-for-alternativet-i-nordjylland

GDPR