
I flere partier ser man indimellem, at folk forsøger at blive deres partis spidskandidat og åbent melder ud, at hvis ikke de kan blive det, så ønsker de ikke at stille op til byrådet. Den situation er der for øjeblikket i Slagelse, hvor tidligere viceborgmester Søren Horn Petersen går efter at blive det socialdemokratiske bud på en borgmester - og kun det.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.