dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Else-sagen:
Tiltaler mod tidligere ansatte: Det er meget usædvanligt, mener ekspert

Tiltalerne mod to tidligere plejehjemsansatte kan blive af principiel karakter, vurderer lektor.

AARHUS: Tirsdag kom det frem, at to tidligere ansatte er blevet tiltalt for grov pligtforsømmelse i arbejdstiden på baggrund af dokumentaren Plejehjemmene bag Facaden på plejehjemmet Kongsgården i Viby. Det er ifølge lektor i sundhedsret på Syddansk Universitet Kent Kristensen meget usædvanligt. Det siger han til TV2 Østjylland.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tiltaler-mod-tidligere-ansatte-det-er-meget-usaedvanligt-mener-ekspert

GDPR