dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Størstedelen af kommunaldirektører og kommunernes øvrige direktører er pendlere. Direktørernes manglende lokalkendskab kan være en ulempe, men deres armslængde kan også være en fordel.
Astrid Maria Rasmussen, Ritzau Scanpix

Undersøgelse:
To ud af tre kommunaldirektører bor ikke i kommunen, de arbejder i

31 kommunaldirektører har bopæl i samme kommune, som de arbejder i, viser en undersøgelse, Kommunen.dk har foretaget.

Blot en tredjedel af landets kommunaldirektører bor i den kommune, de er øverste leder for. Det skriver Kommunen.dk på baggrund af oplysninger fra 96 kommuner.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/to-ud-af-tre-kommunaldirektoerer-bor-ikke-i-kommunen-de-arbejder-i

GDPR