dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tre år med kultur på tværs af generationer og Nordsøen

Manchester er gået sammen med Aarhus og Aalborg om kulturelt partnerskab.
20. JUN 2020 12.00

AARHUS / AALBORG: Siden 2019, da byerne Manchester i Storbritannien og Aarhus og Aalborg i Danmark indgik et partnerskab om et 'by-til-by-projekt', har kulturforvaltningerne i de tre byer arbejdet tæt sammen om at skrue op for kulturudvekslingen, lyder det fra Kulturstyrelsen. Det munder nu ud i projekter, som borgere i begge lande kan glæde sig til at opleve i 2020 og 2021.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tre-aar-med-kultur-paa-tvaers-af-generationer-og-nordsoeen

GDPR