dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tre vicedirektører suspenderet og tjenstlig undersøgelse på VUC Syd

Ny direktør spiller ud med omfattende oprydning efter 'en række kontrol- og ledelsessvigt'

En lille måned efter sin tiltrædelse har den nye direktør for VUC Syd, Asbjørn Nielsen, suspenderet alle sine tre vicedirektører som start på en omfattende oprydning. De tre suspenderede vil blive mål for en en tjenstlig undersøgelse, oplyser Asbjørn Nielsen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tre-vicedirektrer-suspenderet-og-tjenstlig-undersgelse-p-vuc-syd2

GDPR