dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tunnel-kunst skal holde graffiti væk

KORT NYT
27. APR 2022 6.56

ROSKILDE: Kunstneren Henrik Abel er gået i gang med at lave flotte tegninger på væggen i en graffiti-plaget tunnel under Byageren på Universitetsstien i Roskilde, oplyser kommunen.
 
Roskilde Kommune bruger rigtig mange penge hvert år på at holde denne tunnel ren. Så ud over at give cyklister og gående en flot oplevelse, er det også håbet, at graffitimalerne lader væggen være og i stedet maler på et udpeget sted, hvor de er meget velkomne.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tunnel-kunst-skal-holde-graffiti-vaek

GDPR