dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Udligning: Regeringen vil friste kommuner til at lette skatten

Flere borgmestre kritiserer regeringen for at blande skattelettelser ind i forhandling om kommuners økonomi
26. MAR 2018 6.39

Regeringen forsøger ad bagveje at få kommunerne til at lette skatterne, skriver Jyllands-Posten. Det skal ske i form af tilskyndelser indbygget i et udspil til ny udligningsordning.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/udligning-regeringen-vil-friste-kommuner-til-at-lette-skatten

GDPR