dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vagtlæger i de fem regioner svindlet til at udskrive medicin

Flere vagtlæger har fået kritik for at udskrive vanedannende medicin uden at tilse patienterne. Lægerne har været en del af en svindelsag, hvor et stort antal CPR-numre er blevet misbrugt.
4. APR 2022 9.15

Styrelsen for Patientklager og Sundhedsvæsnet Disciplinærnævn har 27 gange udtalt kritik af læger, som har udskrevet receptpligtig morfin over telefonen. Lægerne har dermed tilsidesat patientsikkerheden og en klar vejledning om, at de altid skal se patienten, inden afhængighedsskabende lægemidler udskrives, fortæller Radio4

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vagtlaeger-i-de-fem-regioner-svindlet-til-at-udskrive-medicin

GDPR