dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Valgbesvær: Den ekstra morgen­åbningstime ved KV17 var dråben

Valgsteds-åbning kl. 8 er kommet for at blive, fastholder minister trods udsigt til besvær med at finde tilforordnede
11. APR 2018 11.50

Den en time tidligere åbningstid på valgstederne, som blev indført ved KV17, bliver en udfordring i henseende til at skaffe frivillige tilforordnede, fremgår det af en KV17-evaluering i Haderslevs økonomiudvalg i forrige måned. Konstateringen gav anledning til en henvendelse til Indenrigsministeriet, men indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA) vil ikke rulle åbningstiden tilbage til kl. 9, som den var ved tidligere valg.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/valgbesvaer-den-ekstra-morgen-bningstime-ved-kv17-var-drben

GDPR