dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sundhedsstyrelsen:
Vi kan teste op mod 15.000 personer om dagen efter påske

Folk med milde symptomer kan henvises til en test for coronavirus af deres praktiserende læge i stedet for på et sygehus.
2. APR 2020 10.25

Efter påske vil det danske sundhedsvæsen kunne teste op mod 15.000 om dagen for coronavirus. Sådan lyder det fra Helene Probst, der er centerchef for planlægning i Sundhedsstyrelsen. Det skriver DR.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vi-kan-teste-op-mod-15-000-personer-om-dagen-efter-paaske

GDPR