Liberal Alliance har fyret sin presse- og kommunikationschef Anne Kirstine Cramon, oplyser hun selv på Facebook. Hun havde jobbet i mindre end et år, mens hendes tidligere ansættelser i kommunikations- og rådgiverjob har varet op til to år.
Den afskedigede presse- og kommunikationschef forklarer, at begrundelsen for fyringen skulle være 'at have gjort min chef opmærksom på interne forhold, som han burde gøres opmærksom på'. Hvilken chef og hvilke forhold fremgår ikke.
Liberal Alliance har ingen kommentarer, men Anne Kirstine Cramon erklærer at hun går 'med rank - og fri - ryg'. Samtidig ønsker hun 'det bedste for Liberal Alliance og helt overordnet for den liberale sag'.
mk
Jeg er blevet fyret fra Liberal Alliance. Da jeg for et par dage siden fik stukket en fratrædelsesaftale i hånden, fik...
Slået op af Anne Kirstine Cramon i Mandag den 29. juni 2020
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.